Compare Prices of 2 items - FREE Online tool

Compare Prices

Compare Prices Tag Price Comparison Shopping Illustration

Item 1

Item 2

Price ($)
per
  per    per  

Compare prices - Shopping helper
Let's say you are looking at two different products in a store. The first one is $5.89 for 350 ml, and the second one is $7.50 for 16 fl oz. Quick, which one is the better deal? "Compare prices" can help you quickly and easily resolve this problem.

Usage
Enter the cost of the items in the price field. This will work for any currency counted in units of 100 (dollars, euros, rubles, etc).

Enter the dry or liquid weight of the items in the per field, and select the type of units from the dropdown menu below.

Press the Convert button to calculate the result. The prices will be standardized to the cost per 100 g if dry weight or 100 ml if fluid weight.

Units supported
Metric:

grams (g)
kilograms (kg)
milliliters (ml)
liters (l)
Imperial:

pounds (lb)
ounces (oz)
fluid ounces (fl oz)
To implement
Option to change currency symbol
See also
"Compare prices" is part of the tiny tools series, a collection of small mobile-friendly JavaScript tools for performing common tasks in the browser.

Other tools for working with numbers, units, and currencies that might also be of interest:

Units
Currency table
Credits
Milligram CSS by @cjpatoilo, prototyped using drop in-minimal-CSS
GitHub-corners by @tholman
License
MIT.

Post a Comment

Post a Comment (0)

Previous Post Next Post